UltimateDefrag v 3 – Opis programu

 

UltimateDefrag to zaawansowany program do defragmentacji plików i katalogów oraz optymalizacji dysku twardego. Szczególną uwagę zwraca ciekawa szata graficzne – przedstawienie dysku twardego jako „talerza hdd”, co pociąga za sobą możliwość w miarę dokładnej prezentacji ułożenia poszczególnych sektorów na dysku twardym wraz z ich zawartością. Naprowadzenie kursora na dowolny obszar stanowiący prezentację dysku powoduje wyświetlenie informacji o znajdujących się tam plikach.

 

[ad]

Program oferuje wiele opcji związanych z defragmentacją, optymalizacją ułożenia plików na dysku twardym, oraz z planowaniem zadań. Pozwala defragmentować cały dysk, partycje, wybrane foldery i pliki oraz wykonać konsolidację wolnej przestrzeni. Dzięki niemu można dokonać optymalizacji plików systemowych pagefile.sys, hiberfil.sys, MFT – opcja defragmentacji w czasie uruchomienia komputera (boot-time defragmentation). Jest zgodny z systemem optymalizacji Windows layout.ini. Pracę programu można zaplanować dzięki wbudowanemu harmonogramowi.

Program w wersji trial (ograniczenie działania do 30 dni) można pobrać ze strony producenta po wypełnieniu krótkiej ankiety:

Koszt pełnej licencji to: $29.95

Instalacja programu przebiega szybko i bezproblemowo.

Podczas uruchomienia programu pojawia się  okno informujące o wersji próbnej, ilości dni pozostałej do jej wygaśnięcia oraz magiczne przyciski zakupu on-line i wprowadzenia danych licencji.

 

Program nie jest dostępny w języku polskim. Jednak pomimo wielu opcji i możliwości konfiguracyjnych interfejs graficzny jest zaplanowany logicznie i przejrzyście. Przy odrobinie dobrych chęci nie powinien stanowić problemu przy współpracy.

Okno główne programu składa się  z dwóch głównych części:

 

Po stronie lewej w górnej części dostępne są informacje o analizowanej partycji, dolna częśc przeznaczona jest dla akcji: analiza partycji, wybór sposobu defragmentacji, zaawansowane opcje defragmentacji oraz start, pauza i zatrzymanie defragmentacji.

Dostępne tryby defragmentacji to:

 

1. Fragmented Files Only – czysta defragmentacja plików, bez zmiany ich ułożenia na hdd.

2. Consolidate – defragmentacja plików w połączeniu z konsolidacją wolnej przestrzeni. Program postara się tak ułożyć pliki aby zostało jak najmniej wolnych „dziur” pomiędzy plikami – zminiejsza to prawdopodobieństwo fragmenacji plików kpiowanych na daną partycję.

3.  Folder / File Name – przy tym wyborze oprócz defragmentacji program poukłada pliki w kolejności alfabetycznej wewnątrz katalogów ułożonych również w kolejności alfabetycznej. Poprawia to czas dostępu do plików i ułatwia wyszukiwanie plików.

4. Recency –  program zwraca szczególną uwagę na pliki często modyfikowane, niedawno otwierane. Przyspiesza dzięki temu dostęp do często otwieranych / modyfikowanych plików. Optymalne ustawienie przy defragmentacji serwerów plików

5. Volatility – metoda podobna do „recency”, ale oprócz dostępu do plików algorytm defragmentacji i optymalizacji rozszerza swoją uwagę o dostęp do katalogów. Przy sposobie ułożenia danych na dysku bierze więc pod uwagę częstotliwość dostępu zarówno do plików jak i folderów.

6. Auto – teoretycznie tryb dla początkujących (ale nie tylko !!!), na tych ustawieniach program wybierze w miarę optymalną strategię defragmentacji. Zaglądając jednak do ustawień trybu auto napotkamy na dużą liczbę możliwych ustawień – można dostroić automatykę do własnych potrzeb i wymagań.

 

Program pozwala również na dokładne umieszczenie pliku czy folderu w wybranym przez nas fizycznym miejscu na dysku, wystarczy go przeciągnąć w wybrane miejsce:

 

Przed przystąpieniem do defragmentacji można przeprowadzić jej symulację:

 

W opcjach programu mamy dostęp do harmonogramu zadań zaplanowanych oraz ogólnych ustawień programu:

 

Harmonogram zadań zaplanowanych możemy dowolnie dostosować do swoich potrzeb, lub wyłączyć:

 

Zakładka ustawień programu jest dość rozbudowana. Część ogólna pozwala na dostosowanie ustawień  defragmentacji indywidualnie dla każdej z partycji dysku / dysków:

 

Kolejna część to „boot time”. Opcja ta pozwala na defragmentację plików systemowych oraz MFT.

 

Ostatnia z zakładek „more” to dodatkowe opcje, m.in. zezwolenie na defragmentację dysków przenośnych oraz ustawienia systemowe:

 

Ciekawą opcją programu jest „FragProtect”. Są to dodatkowe algorytmy wykorzystywane przy optymalizacji ułożenia plików, mające zapewnić przede wszystkim 2 rzeczy: możliwie wolną fragmentację plików po defragmentacji oraz dzięki odpowiedniemu ułożeniu plików szybką defragmentację w przyszłości.

Na zakończenie efekt pracy programu w trybie auto, redukcja fragmentacji z ponad 40% (3 snap w opisie) do około 5% oraz optymalizacja ułożenia plików i folderów:

 

Podsumowując

UltimateDefrag to zaawansowany program pozwalający da dokładną defragmentację plików i folderów oraz optymalizację dysku twardego o ciekawej szacie graficznej i dużej skuteczności działania.

P.S – Dzięki Conti za opis 😀

„wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie itd …. zabronione”

komentarzy 8 do tego wpisu.

  1. Autor: ichito dnia 16.11.10 o godz. 10:24

    Program jest niesamowity…w dosłownym znaczeniu. Ilość możliwych scenariuszy defragmentacji, a przy tym dodatkowo własne „wariacje” na ich temat sprawa, że chyba nie ma bardziej rozbudowanego defragmentatora. Opcje pozwalają nie tylko np. na własny schemat kolorów, ale również na ułożenie plików wg swoich ustawień – określona ilość na zewnątrz dysku, a reszta wewnątrz, co przyspiesza działanie systemu i najczęściej używanych aplikacji.
    Warto zaznaczyć, że ten program jako jedyny ze znanych mi defragmentatorów optymalizuje…co widać głównie w trybie „auto”…wg zasady Pareto (najogólniej mówiąc „20% nakładów załatwia nam 80% efektów”). W przełożeniu na pracę tego programu oznacza to, że program analizuje jakie pliki, programy są najczęściej używane i w myśl zasady 20/80 tak mniej więcej rozkłada pliki na zewnątrz i wewnątrz dysku. Czasem to będzie 19% na 81%…innym razem czy na innym komputerze nawet 30% na 70%.

  2. Autor: ichito dnia 16.11.10 o godz. 10:48

    Pozwolę sobie na jeszcze jedną małą uwagę…w sieci wciąż jest dostępna wersja free oznaczona nr 1.72. Ma wszystkie najważniejsze funkcje wersji komercyjnej i jako darmowy defragmentator nie ma sobie wg mnie równych.
    DiskTrix poza tym oferuje jeszcze jeden defragmentator – Defrag Express, który reklamuje jako „The World’s Fastest Defragger” i powiem tak…szybszego defragmentatora nie znam (a miałem ich przeróżnej maści tak pod 30), a reklama w tym przypadku odzwierciedla rzeczywistość.

  3. Autor: Arti dnia 16.11.10 o godz. 15:31

    Gdyby był konkurs o tego defragmentatora, nie zawahałbym się, to naprawdę nieprzeciętny soft. Mam dość starego pc i dysk czasem mielił, wszystkie reakcje były jakby „po chwili”, po defragmentacji nim nie mogłem uwierzyć, że potrafił tak znacząco przyśpieszyć reakcje kompa. Pamiętajcie, że połowa wydajności tkwi w szybkim dysku, lub dobrze zdefragmentowanym 🙂 .
    Gdy go użyłem, zdziwiony byłem szybkością defragmentacji i skutecznością, pomyślałem, ci faceci wiedzą dobrze co robią bo się na tym do dobrze znają.
    Ponieważ Ulimate Defrag do taniochy nie należy, poszedłem po rozum do głowy i przetestowałem jego okrojonego z niektórych funkcji brata Defrag Express, jest na tyle tani, że gdyby się sprawdził kasy bym nie pożałował 🙂
    Okazało się, że defragmentuje inteligentnie jak soft wyżej i pcet bardzo szybko reaguje, podobnie jak w DefragExpress. No więc kupiłem go i od roku używam. Potrafi w kilka minut zdefragmentować cały dysk, mówiąc szczerze obserwując jak pliki są przestawiane to wręcz szokuje jego prędkość,w mgnieniu oka, teog nie potrafi konkurencja.
    Doradzić mogę by zaznaczyć w opcjach grumntowne fragmentowanie -„thorough mode” i wszystkie ptaszki pod nim oraz pod Enable Windows Boot Optimizer 🙂 . Troszkę dłużej defragmentuje ale warto. U mnie nigdy dłużej niż 20 min a często parę min. a jest 50 gb danych .
    Mogę tylko dodać, że kiedy analizuję potem dysk za pomocą programu Perfect Disk to stwierdza w każdym calu dysk zdefragmentowany jako excellent ,czyli nie ma nic do dodania 🙂
    To jest więc wersja economic tego samego producenta DiskTrix
    Jedyne enie to upgrade, nie daje niższej kwoty do wersji UltimateDefrag i z tego co widziałem na ich stronie także do najnowszej wersji 3 płaci się całą kwotę nawet gdy się zakupiło poprzednią, no cóż najnowsza wersja jak podaje producent dodaje speeda nawet o 600 % , może warto 😀

  4. Autor: OXYGEN THIEF dnia 16.11.10 o godz. 15:37

    Konkurs będzie 😀

  5. Autor: ichito dnia 16.11.10 o godz. 17:44

    Trzymamy za słowo i czekamy 🙂

  6. Autor: oxy dnia 18.11.10 o godz. 12:59

    Fajnie przedstawione graficznie, ale to chyba ściema. Jeśli ma jedną partycję i hdd ma jeden talerz to powinny być widoczne dwa koła. Lub jeśli mam np 3 partycje to nie może każda z nich być osobnym kołem. Chyba że czegoś nie załapałem.

  7. Autor: Oxygen Thief dnia 05.12.10 o godz. 10:50

    Dysk systemowy

    tryb Auto , zaznaczone Frag Protect + put directories close to MFT

    Dyski, partycje nie systemowe Fragmented Files Only następnie Consolidate i Folder file name , oczywiście możecie pokombinować inaczej

  8. Autor: Misery dnia 03.01.14 o godz. 10:37

    Opis funkcji i ich mnogość rzeczywiście ciekawe. Istotne jest jednak to, że w rankingach w sieci, np. na stronie:
    http://disk-defragmenter-software-review.toptenreviews.com/
    soft ten plasuje się dopiero na 6 pozycji. A więc nie jest aż tak bardzo skuteczny w działaniu jak inne aplikacje tego typu.

Tagi