Glary Utilities Pro – Opis programu

Producent – Glarysoft

Program – Glary Utilities Pro

Wielkość pliku instalacyjnego – 6.1MB

Licencja – Trial (30 dniowa wersja) do pobrania

Polska wersja językowa – TAK

Aktualna wersja – 2.31.0.1098

Cena wersji Professional – $39.95

Obsługiwane systemy – Windows 7, 2000, XP, Vista  (32/64bit)

Glary Utilities jest jednym z lepszych narzędzi przeznaczonym do optymalizacji naszego komputera działającego pod kontrolą systemu Windows. Program bardzo skuteczny ,  za jego pomocą w parę chwil oczyścimy dysk ze zbędnych plików śmieci, oczyścimy rejestr z niepotrzebnych, błędnych  wpisów, zdefragmentujemy dyski twarde, zaszyfrujemy pliki lub odzyskamy też utracone dane. Wszystko zamknięte w małym i prostym w obsłudze programie w języku Polskim. 😛

[ad]

 • Instalacja :

Jest bardzo prosta i domyślna, na początku oczywiście musimy wybrać w jakim języku będzie komunikował się z nami instalator Glary Utilities Pro.

Gdy już wybierzemy nasz język uruchomi się dobrze zaprojektowany instalator programu który poprowadzi nas dalej przez cały proces instalacji programu.

Musimy wskazać jeszcze tylko lokalizacje gdzie chcemy zainstalować program a na koniec ukaże nam sie informacja o zakończeniu instalacji. Cały proces trwa kilka chwil i nie powinniśmy napotkać w nim na żadne problemy z tym związane.

 • Pierwsze uruchomienie programu :

Zostajemy powiadomieni iż używamy 30 dniowej wersji testowej programu, i jeśli chcemy możemy zakupić licencje w pełnej wersji Pro, lub jeśli posiadamy już klucz to możemy go wpisać i aktywować naszego Glary Utilities Pro.

 • Główne okno Glary Utilities Pro :

Jak widzimy okno programu jest bardzo dobrze rozplanowane, podzielone na 3 główne zakładki (Status, Konserwacja, Moduły) oraz Menu które jest rozwijaną listą wyboru. W każdej zakładce mamy do wyboru różne optymalizacje oraz informacje dla naszego systemu.

Na początek zakładka „Konserwacja” a w niej jak widzimy znajdują się następujące moduły :

 • Czyszczenie Rejestru
 • Naprawa Skrótów
 • Menadżer startowy
 • Usuwanie plików tymczasowych
 • Zacieranie śladów
 • Usuwanie spyware

Jest to prosty skan, możemy tam naprawić poszczególną pozycje z wymienionej listy. Zaznaczamy co nas interesuje i klikamy przycisk „Znajdź problemy”, a po chwili otrzymamy wyniki co możemy jeszcze naprawić.

Kolejną ważną zakładką jest „Status” która wyświetla podstawowe informacje o stanie systemu, aktualna wersja programu, kiedy ostatnio był aktualizowany oraz data bazy danych. Dalej przedstawiony zostaje stan naszej licencji na jaką wersje programu i na kogo został zarejestrowany. W okienku na samym dole mamy możliwość zaplanowania kiedy Glary Utilities Pro automatycznie będzie przeprowadzał optymalizacje dla systemu.

Trzecią i najważniejszą z zakładek głównych programu są „Moduły” jest ona podzielona na kolejnych 5 kart widocznych po lewej stronie. Można powiedzieć że jest to również najbardziej obszerna zakładka w której mamy wszystkie najważniejsze funkcje Glary Utilities Pro.

 • Oczyszczanie
 • Optymalizacja
 • Prywatność
 • Pliki i Foldery
 • Narzędzia systemowe

Wszystkie pozycje są bardzo dobrze opisane w naszym rodzimym języku. W karcie „Optymalizacja” jak sama nazwa wskazuje możemy optymalizować: programy które uruchamiają sie wraz ze startem komputera ( zarządzanie ), wykorzystanie pamięci RAM, modyfikować menu kontekstowe (podręczne)  oraz defragmentować rejestr w celu  przyspieszenia  naszego systemu.

Następna z kart to „Oczyszczanie” czyli sprzątanie  w systemie: usuwanie zbędnych  plików śmieci z dysku twardego by zwolnić nieco miejsce, kasowanie nieaktywnych powiązań w rejestrze, naprawianie bądź usuwanie skrótów z menu start i ostatnia opcja to prosty deinstalator programów na wzór systemowego dodaj/usuń.

Kolejna już trzecia karta to „Prywatność” w której  cztery moduły. Pierwszy z nich pozwala na wymazanie historii oraz ciasteczek z przeglądarki by nie można było sprawdzić jaką stronę odwiedzaliśmy 😛 , druga to całkowite usuwanie plików bez możliwości ich przywrócenia w przyszłości ( nawet za pomocą specjalistycznego oprogramowania ), następnie przywracanie niechcący usuniętych plików i na koniec szyfrowanie oraz odszyfrowywanie plików.

Czwarta karta to  „Pliki i foldery” pozwala ona na wszelkie operacje na plikach i folderach, między innymi  wyszukiwanie duplikatów plików, wyszukiwanie pustych zbędnych folderów, podział dużych plików na mniejsze oraz scalanie ( łączenie ).

Ostatnia karta to „Narzędzia systemowe” , w niej mamy pełny wgląd w to co dzieje sie w komputerze. Możemy zobaczyć aktualnie używane procesy, zarządzać dodatkami w programie Internet Explorer, uzyskać pełną informacje o systemie i komponentach zainstalowanych, oraz standardowe narzędzia windows takie jak defragmentacja, CheckDisk (narzędzie do sprawdzania dysku), kopia zapasowa czy przywracanie systemu.

Podsumowanie:

Glary Utilities Pro to bardzo szybki i skuteczny program. Dzięki Polskiemu interfejsowi użytkownika problemy z obsługą w praktyce nie istnieją. Jest bardzo rozbudowany, posiada wszystko co potzreba aby przeprowadzić pełną optymalizację systemu. Dodatkowo Glary Utilities Pro posiada obsługę skórek, standardowo w Menu mamy 3 dostępne. Można powiedzieć że jest wiele podobnych programów więc dlaczego ten? Przede wszystkim prostota obsługi , intuicyjny interfejs, skuteczność i szybkie działanie programu. Z pewnością program wart posiadania. 😀

Kopiowanie i powielanie bez zezwolenia zabronione.

komentarzy 5 do tego wpisu.

 1. Autor: mac dnia 14.02.11 o godz. 14:35

  Bardzo dobry program do optymalizacji systemu. Używam go od paru lat i muszę przyznać że jest bardzo skuteczny a co najważniejsze trudno nim coś zepsuć w systemie. Polecam 🙂 Pewnie będzie konkurs na forum więc życzę powodzenia w losowaniu 🙂

 2. Autor: Naits dnia 15.02.11 o godz. 07:52

  Pomyślimy o konkursie 🙂

 3. […] Opis programu  Glary Utilities Pro […]

 4. Autor: Tadek 47 dnia 25.01.12 o godz. 09:58

  Dobrze by było dodać, że w „Narzędziach systemowych” jest zakładka „Standardowe Narzędzia Windows” a w nich jest coś takiego jak „Kontroler Plików”. Ten moduł może nas uchronić przed stawianiem systemu od nowa, w przypadku gdy Windows kuleje (ale jeszcze nie padł). Wystarczy go uruchomić, klikając dwukrotnie w okienko „Kontroler Plików” i włożyć płytkę z systemem do napędu, Program sam skopiuje brakujące lub uszkodzone (nadpisane) pliki w odpowiednie miejsce i to wszystko.

 5. Autor: paw dnia 25.01.12 o godz. 09:59

  Używam inny ale spróbować można.