19 kw.
GoodSync 9 – opis programu
Producent: Siber Systems, Inc.
Wersja programu: 9.1.5.7 (Mac: 2.9.6)
Data wydania: 12/4/2012
Dostępne edycje: instalacyjna (15.1 MB), portable (4.6 MB) + wersje na Maca
Wspierane systemy operacyjne: Windows: XP/Vista/7 (32bit/64bit), Mac: OSX 10.5/10.6/10.7 (Intel)
Przeznaczenie: Synchronizacja/backup danych
Wersje językowe: Brazilian Portuguese, Belarusian, Bulgarian, Catalan,
Chinese Simplified/Traditional, Czech, Danish, Dutch,
Farsi, French, German, Hebrew, Hungarian, Greek, Icelandic,
Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian Bokmal/Nynorsk,
Polish, Portuguese, Romanian, Russian,
Serbian Latin/Cyrillic, Slovak, Spanish, Swedish, Turkish,
Ukrainian, Valencian.
Wersja testowa po 30 dniach przechodzi w wersję free i pozwala na utworzenie trzech zadań i w każdym zadaniu możemy synchronizować do 100 plików.
Cena programu: edycja instalacyjna- 29.95 $, portable- 39.95 $.
Licencje są dożywotnie na nabywaną wersję. Jedna licencja na jeden komputer.
GoodSync to łatwy w obsłudze program do tworzenia kopii zapasowych, a przede wszystkim synchronizacji plików ważnych czy też mniej ważnych czyli np. zdjęć, dokumentów, plików MP3- pomiędzy dwoma lokalizacjami. Możemy także tworzyć kopie ustawień programów takich jak RoboForm, Thunderbird, Outlook i innych.
Synchronizacja- czyli program analizuje wskazane foldery, jeśli wykryje jakieś zmiany następuje synchronizacja folderów lokalnych (czyli na naszym komputerze) z ich odpowiednikami które mogą znajdować się na innym PC, laptopie, pamięci USB, zewnętrznym dysku, smartfonie pracującym pod kontrolą systemu Windows Mobile, serwerze FTP czy też na dysku sieciowym typu SkyDrive. Program posiada również wsparcie dla SFTP, WebDAV i Amazon S3.
Możemy też bezpośrednio synchronizować ze sobą dwa komputery dzięki GoodSync Connect. Kanał komunikacji między komputerami może być szyfrowany za pomocą SSL, więc nikt nie będzie mógł szpiegować naszych transferów.
[ad]
GoodSync nie tylko synchronizuje wszystkie dane, ale analizuje, filtruje zawartość folderów- i wyświetla wyniki, dzięki czemu możemy uniknąć duplikatów i synchronizować tylko potrzebne pliki. I w ten sposób najbardziej aktualna wersja pliku jest dostępna we wszystkich lokalizacjach, niezależnie od tego gdzie i kiedy plik był ostatnio modyfikowany.
Możemy ustawić również filtry (selektywna synchronizacja) według których pliki mogą być wykluczone z synchronizacji na podstawie wzoru: nazwy, rozmiaru, czasu modyfikacji. Program wykorzystuje innowacyjny algorytm synchronizacji który oferuje prawdziwą synchronizację dwukierunkową.
Opcja backup tworzy kopie zapasowe plików przez kopiowanie z folderu źródłowego do folderu docelowego. Pliki są zmieniane przez użytkownika tylko w folderze źródłowym, a zmiany wysłane są do folderu docelowego dla kopii zapasowej. Do dyspozycji mamy takie same lokalizacje kopii jak w przypadku synchronizacji.
Oczywiście oba procesy możemy uruchamiać ręcznie jak i dostosować harmonogram (wykonywanie zadania synchronizacji automatycznie, w określonych interwałach czasowych zdefiniowanych przez użytkownika) według którego program będzie wykonywał zlecone zadania, program może również reagować na określone zdarzenie np. podłączenie przenośnego dysku do portu USB. Kopie plików możemy zaszyfrować przy pomocy EFS (Windows Encrypting File System), kompresować do NTFS jeden lub wszystkie foldery synchronizacji.
GoodSync charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością, szybkością działania przy niskim wykorzystywaniu pamięci RAM, jak również bardzo prostym interface’em który sprawia że obsługa programu staje się prosta i intuicyjna.
Przy pierwszym uruchomieniu przywita nas okienko tworzenia nowego zadania:
Gdzie wpisujemy nazwę zadania i wybieramy jego typ: synchronizacja/backup.
Okno główne programu z ustawionym zadaniem synchronizacji „PZD”:
Klikamy przycisk przeglądaj i wybieramy katalogi do synchronizacji w tym zadaniu- folder lewy<->folder prawy:
Teraz klikamy analizuj- program sprawdzi zawartość folderów i pokaże jakie są w nich różnice:
Po tej czynności jak sugeruje sam program wykonujemy synchronizację u mnie jest to synchronizacja folderu lokalnego z folderem na serwerze FTP.
Jeśli chcemy cały proces wykonywania zadania zautomatyzować klikamy przycisk Auto i ustawiamy odpowiednią opcję:
Z funkcją backupu postępujemy dokładnie tak samo, tyle że ustawiamy folder źródłowy i jego zawartość jako kopie mamy w folderze docelowym.
Program GoodSync został wyposażony w połączenie menedżera plików z klientem FTP za którego pomocą możemy przeglądać pliki na komputerze lokalnym jak i na serwerze zdalnym, Windows Net Share, SkyDrive czy Google Docs. Możliwy jest także download/upload plików na serwer zdalny.
Okno ustawień programu gdzie możemy ustawić bardziej zaawansowane opcje:
GoodSync posiada też mini mode w którym chowa się do tray’a z którego wykonuje swoją pracę:
Jak widać praca z programem jest bardzo prosta i nie wymaga nie wiadomo jakiej wiedzy. GoodSync bardzo dobrze radzi sobie z synchronizacją dużej ilości plików, za co jest ceniony. Na korzyść aplikacji przemawiają również prostota i niezawodność. Co nie oznacza że program nie posiada zaawansowanych opcji w które w tym opisie nie zagłębiałem się. Soft naprawdę godny polecania dla osób które chcą mieć aktualne pliki w wielu miejscach (lokalizacjach) równocześnie, czy też dla tych którzy szukają lekkiego, niezawodnego, ze sporą możliwością konfiguracji programu do backupu ważnych danych.
Do wad można zaliczyć niekompletne spolszczenie, a także sposób licencjonowania (licencja na konkretną wersję np. v8, v9).
Kopiowanie treści bez pisemnego zezwolenia od autora artykułu lub administratora serwisu zabronione.
Autor: Wojtek dnia 19.04.12 o godz. 22:23
WTF? Z przyjemnością podeślę szanownej Redakcji więcej takich programów „za darmo przez 30 dni”. Będzie czym wypełniać serwis.
Autor: Oxygen Thief dnia 19.04.12 o godz. 22:29
@Wojtek nie wiem czy zauważyłeś ale :
1 – to jest opis programu,
2 – program również występuje w wersji darmowej choć nieco okrojonej
3 – jak się nie podoba to nie musisz czytać a tym bardziej komentować.