Allway Sync – Opis programu

 

Allway Sync to aplikacja przeznaczona do synchronizowania plików i folderów pomiędzy wybranymi lokalizacjami, pozwalająca również na wykonywanie kopii zapasowych danych i ich przywracanie. Obsługuje większość systemów plików np. FAT, FAT32, NTFS, SAMBA, CDFS, UDF. Łączy wysoką niezawodność z prostym w użyciu interfejsem, dostępna jest w języku polskim.

Aplikacja może wykonać synchronizację danych pomiędzy różnymi lokalizacjami w obrębie jednego komputera, pomiędzy komputerami, na nośnikach zewnętrznych: dyskach USB, kluczach USB, napędach Zip, kartach FLASH, płytach CD/DVD itp. Aplikacja pozwala również na synchronizowanie danych z dyskami internetowymi i serwerami FTP. Generuje raporty o różnicach pomiędzy synchronizowanymi folderami, ma funkcję śledzenia w locie wprowadzanych modyfikacji oraz potrafi synchronizować więcej niż dwa foldery.

Allway Sync dba o bezpieczeństwo danych przy ich synchronizowaniu. Gdy Allway Sync zastępuje pliki w trakcie synchronizacji, najpierw kopiuje je do pliku tymczasowego w folderze docelowym. Dopiero gdy operacja kopiowania jest zakończona zastępuje plik docelowy plikiem tymczasowym.

Algorytmy synchronizacji użyte w programie Allway Sync zostały specjalnie opracowane na jego potrzeby i zapewniają wiele unikalnych korzyści. Do kluczowych cech należą:

[ad]
  • Prawdziwa wielostronna (dwu-stronna, trzy-stronna, itd.) synchronizacja.
  • Najnowsza wersja pliku jest określana w oparciu o kombinację: atrybutów plików, rozmiaru i znacznika czasowego (a nie tylko w oparciu o czas modyfikacji).
  • Metadane plików i folderów dla każdej sesji synchronizacji są gromadzone i przechowywane w bazie danych.
  • By zapewnić bezpieczeństwo twoich danych w sytuacjach gdy brak jest pewności, która wersja jest najnowsza, użytkownik jest proszony o potwierdzenie.
  • Wielokrotne instancje Allway Sync z dostępem do wspólnego systemu plików mogą dzielić wspólne metadane bazy danych.
  • W przypadku błędów sieci, sprzętu czy oprogramowania podczas synchronizacji, żadne z twoich danych nie zostają uszkodzone.
  • Przechowuje informacje o usuniętych plikach i folderach i bazie metadanych.
  • Tworzy i zachowuje prawidłową strukturę folderów na potrzeby prawidłowej synchronizacji plików i folderów.
  • Poza prostymi plikami synchronizuje różne dane, w tym: klucze rejestru, bazy danych, wiadomości, kontakty, listy odtwarzania, itd.

Dostępne edycje programu:

Allway Sync – wersja do zainstalowania na laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Platforma: Windows 98/ME/2000/XP/2003/Vista/7

Rozmiar pliku: 3916 Kb

Pobieramy tutaj

Allway Sync 'n’ Go – przenośna wersja Allway Sync do zainstalowania na pamięci USB lub dysku zewnętrznym.

– Uruchamia się z dysku USB lub zewnętrznego dysku twardego.

– Nie wymaga instalacji na komputerze klienta.

– Działa nawet jeżeli instalacja oprogramowania została zablokowana przez administratora.

– Po wyjęciu urządzenia przenośnego oprogramowanie jest usuwane z PC.

Allway Sync 'n’ Go dla U3 – przenośna edycja Allway Sync dla urządzeń przenośnych z technologią U3

Koszt zakupu licencji Pro: $19.95 USD

Ograniczenia wersji bezpłatnej

Darmowa edycja programu Allway Sync przeznaczona dla użytkowników domowych posiada ograniczenie w postaci możliwości synchronizacji do 40 tys. plików na miesiąc.

Instalacja programu przebiega bezproblemowo. Po zainstalowaniu program jest w domyślnej wersji angielskojęzycznej, ale szybko można zmienić język na polski:

 

Jeżeli posiadamy licencję do wersji Pro, wpisujemy ją w odpowiednie miejsce:

 

Po zmianie języka i ewentualnie uaktywnieniu wersji Pro, pracę z programem warto rozpocząć od przejrzenia opcji ustawień i ewentualnej modyfikacji. W zasadzie dla większości użytkowników nastawy domyślne są odpowiednim wyborem, ale ze względu na zadanie programu – synchronizacja i kopia zapasowa, warto zwrócić uwagę na ustawienia, żeby uniknąć niechcianych niespodzianek.

Wszystkie możliwe nastawy są dokładnie opisane, nie zawsze jednak przetłumaczone na język polski. Jeśli mamy wątpliwości, to niestety trzeba poszperać w słowniku, albo zostawić ustawienia domyślne ….

Z najważniejszych rzeczy, to ogólne ustawienia aplikacji i interfejsu użytkownika:

 

 

A następnie dokładne ustawienia zadań przy synchronizacji plików, odpowiednio: reguły synchronizacji, automatyczna synchronizacja, zasady kontroli wersji plików i obsługa błędów (w tym obsługa zadań wątpliwych i spornych) przy synchronizacji. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników: ustawienia własne i filtry.

 

 

Po przebrnięciu przez ustawienia reguł ogólnych i zasad synchronizacji, czas przejść do wyboru folderów do synchronizacji oraz samej synchronizacji danych.

Wyboru folderów synchronizacji dokonujemy w części środkowej okna głównego aplikacji, podzielonej na stronę lewą i prawą, odpowiednio dla dwóch (lub większej ilości) folderów.

 

Jeśli chcemy zsynchronizować z 1 folderu do większej ilości miejsc docelowych, wystarczy dodać kolejne foldery po stronie prawej:

W przypadku synchronizacji innej niż katalogi Windows „Windows folder” należy z rozwijanego menu wybrać typ synchronizacji:

Kolejną rzeczą jaką należy ustawić jest kierunek synchronizacji oraz 2 dodatkowe opcje dotyczące postępowania z różnymi wersjami plików, oraz z kasowaniem plików. W celu wywołania poniższych ustawień należy „kliknąć” na strzałkę pomiędzy stroną lewą a prawą:

Synchronizacja jednostronna: po 1 stronie katalog z plikami z którymi pracujemy, po drugiej stronie nasza kopia zapasowa

Synchronizacja dwustronna – po obu stronach pliki z którymi pracujemy, np dane z komputera stacjonarnego i z laptopa, algorytmy synchronizacji zadbają, oby w obu folderach znalazły się najnowsze wersje plików.

Opcje dodatkowe dotyczące usuwania plików i plików zmienionych

 

Po dokonaniu wyborów czas na analizę katalogów i synchronizację:

Po przeprowadzeniu analizy program przedstawi raport dotyczący różnic w katalogach. w przypadku wystąpienia różnic, które program uzna za istotne, to zapyta się co ma zrobić.

Kolejnym krokiem jest synchronizacja katalogów – przycisk „synchronizuj”. Po jej wykonaniu może zostać przedstawione krótkie podsumowanie, lub kompletna lista zsynchronizowanych plików.

 

Na koniec można dokonać ponownej analizy, aby upewnić się, że obie strony mają taką samą zawartość:

Podsumowując:

Allway Sync to efektywny program do synchronizacji danych i tworzenia kopii zapasowych. Działa kopiując dane w obie strony (all ways), każdy zsynchronizowany folder zawsze zawiera kopię zawartości swoich folderów-partnerów synchronizacji. Można użyć lokalnego napędu, pamięci USB, płyt CD/R/RW DVD/R/RW lub innego komputera w sieci jako folderu synchronizacji lub / i nośnika kopii zapasowej.

„wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie itd …. zabronione”

komentarze 3 do tego wpisu.

  1. Autor: Areopagita dnia 22.11.10 o godz. 14:56

    czekamy na konkursik na ta interesujacą aplikację 🙂 będzie?

  2. Autor: OXYGEN THIEF dnia 22.11.10 o godz. 14:58

    Będzie i na wersję Pro zwykłą i na wersją Pro n-Go czyli przenośna ,która i tak może robić za zwykłą 😛

  3. Autor: Arti dnia 22.11.10 o godz. 15:08

    HE he, a już miałem się poskarżyć, że autor zapomniał zamieścić linka do promocji :D.
    żartuję, zawsze gdy jest tak wyczerpujący opis to wiem, że to reklama producenta i jego softu oraz zapowiedż w przyszłości jakiegoś związanego z tym konkursu :).