Total Commander – Opis programu

Total Commander to program bazujący na pracy na dwóch oknach (dwa okna obok siebie) , cechuje go najwyższy poziom wygody w operacjach na plikach i folderach. Może być używany zamiast systemowego Eksploratora Windows. Program jest  jednocześnie bardzo dobrym klientem FTP. Oprócz standardowych funkcji spotykanych w tego typu programach, Total Commander oferuje m.in. dostęp do wielu systemów plików (FAT32, NTFS, PocketPC dla palmtopów),  rozbudowaną obsługę plików skompresowanych (kilkanaście formatów), podgląd dokumentów HTML, grupowe zmiany nazw katalogów i wiele innych… Wersja 7 zawiera wiele ulepszeń, m. in. związanych z interfejsem, rozbudowane wyszukiwanie, a także zakładki z Ulubionymi. Jedną z najbardziej widocznych zmian jest odświeżony interfejs programu. Stare ikony zastąpiono nowymi ikonami począwszy od  ikony samego programu poprzez ikony menu, ikony folderów, plików czy napędów. Choć zmiana to na pozór drobna to efekt jest od razu widoczny – w poprzednich wersjach, aż „biły w oczy” przestarzałe ikony rodem z Windows 95. Inne nowości to m.in. możliwość ustalenia innego koloru tła w panelach dla linii parzystych i nieparzystych, opcja zapisywania w pliku .log wszystkich operacji wykonywanych na plikach, sortowanie plików kolejno według dwóch kolumn (np. najpierw według daty, a następnie według wielkości plików), definiowanie własnych komend, bezpieczne połączenia FTP poprzez SSL/TLS.

[ad]

Producent: Christian Ghisler & Co.

Polska strona: Total Commander

Platforma systemowa: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/2008/7


Okno główne programu jest znane i rozpoznawane chyba przez wszystkich użytkowników którzy mieli co nieco do czynienia na różnego rodzaju operacjach na plikach.

Możemy dostosować pasek narzędzi do naszych potrzeb ale w domyślnej konfiguracji jest tam prawie wszystko co potrzeba do pracy. Reszta opcji pogrupowana jest w zakładkach programu.

Bardzo bogate opcje ustawień programu. Total Commander oferuje także wsparcie dla różnego rodzaju wtyczek  które umożliwiają rozszerzenie standardowych możliwości programu zastępując przy tym wiele zewnętrznych aplikacji. Dzięki temu wiele operacji, które wymagały instalacji specjalistycznego oprogramowania można wykonać spod Total Commander’a.

TCBurner bardzo przydatna wtyczka do Total Commander’a która umożliwia nagrywanie płyt CD/DVD w różnych formatach (CD Audio, CD/DVD Data, Video DVD). Umożliwia czyszczenie płyt i obsługuje mechanizm Burn Proof. Zawiera polską wersję językową.

Więcej o wtyczkach tutaj.

Total Commander posiada bardzo dobrego klienta FTP. Szczegółowo opisany sposób konfiguracji połączenia z serwerami FTP dostępny jest tutaj.

Bardzo wygodna praca z pakerem. Mamy możliwość konfiguracji opcji kompresji i dekompresji do różnych formatów. Sposób instalacji zewnętrznych wtyczek do archiwów (WCX) można znaleźć tutaj.

Wszystkie ustawienia programu oraz ustawienia klienta FTP są zapisywane w pliku wincmd.ini oraz wcx_ftp.ini. Podczas instalacji programu program pyta o lokalizację dla plików .ini i wtedy możemy wskazać swoją lokalizację. Rozwiązanie bardzo pomocne bo raz skonfigurowane ustawienia programu  można przywrócić właśnie na podstawie tych plików np. stawienia klienta FTP. Więcej na ten tema dowiesz się tutaj

Niektóre funkcje Total Commander:

– Porównanie plików i synchronizacja katalogów,
– Szybki podglad plików graficznych,
– Obsluga dla skompresowanych plików w,
– Klient FTP wspiera FXP i HTTP Proxy,
– Istnieje mozliwosc wznowienia procesu pobierania pliku
– Program wyswietla format Unicode UTF-8 (jedna z nowych jego mozliwosci),
– Wspiera polaczenie dwóch komputerów poprzez port równolegly,
– Potrafi przeszukac dysk, by odnalezc duplikaty plików,
– Koduje i odkodowuje pliki: UUE, XXE i MIME,
– Pomaga w poruszaniu sie po Otoczeniu Sieciowym.

Oczywiście żeby maksymalnie ułatwić sobie prace na programie, dostępny jest cały wachlarz skrótów klawiszowych. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj

Dzięki uprzejmości Autora programu już niedługo będzie do rozlosowania kilka licencji na Total Commander ❗ ❗

 

„wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie itd …. zabronione”

 

komentarzy 10 do tego wpisu.

 1. Autor: PasjonatLeonaWachholza dnia 17.08.10 o godz. 11:24

  Super programik.
  Ty masz wejścia Szefie 🙂
  Hej.

 2. Autor: noaccount dnia 17.08.10 o godz. 11:25

  „Dzięki uprzejmości Autora programu już niedługo będzie do rozlosowania kilka licencji na Total Commander”

  Wow thank you very much, this is most exclusive and knowledgeable 🙂

 3. Autor: Leszek dnia 17.08.10 o godz. 11:28

  Super program. Już nie moge się doczekać losowania.

 4. Autor: Andy dnia 17.08.10 o godz. 12:35

  Hmmm kilka licencji do rozlosowania…
  Helium a może dałoby się „załatwić” licencje dla wszystkich użytkowników forum?

 5. Autor: kpw dnia 17.08.10 o godz. 17:10

  Licencje na programik posiadam już od kilku ładnych lat. Kupiłem go za około 70 zł (w przeliczeniu z $) i program wart jest każdej wydanej złotówki 🙂

 6. Autor: Andy dnia 17.08.10 o godz. 18:49

  Ja też posiadam licencję na ten program z gazety komputerowej już od dawna z tym, że do bardzo starej wersji. Dlatego myślę o zdobyciu / kupieniu licencji do najnowszej wersji 🙂

 7. Autor: hist1410 dnia 17.08.10 o godz. 18:56

  Total jest super, ale już od roku (po solidnej aktualizacji) jest wreszcie dobra darmowa alternatywa – Unreal Commander. Do podstawowych prac na plikach jest równie szybki co Total. Pomijam inne alternatywy, one bywają mniej stabilne.

 8. […] Więcej o Programie Total Commander […]

 9. Autor: Sylwester dnia 14.09.10 o godz. 16:22

  Wszędzie czytam, że to bardzo dobry program. Teraz jeszcze miałbym trudności z posługiwaniem się nim. Ale się nauczę.

 10. Autor: Sylwester dnia 14.09.10 o godz. 16:23

  W