Sandboxie – Opis programu

Producent – Ronen Tzur


1

Program – Sandboxie 3.52


2

Cena – 29€

Wielkość pliku instalacyjnego – ~1.8 MB

Licencja – shareware (testowa)

Wymagania systemowe – Windows 2000, XP, Vista, 7

Program Sandboxie to kolejna linia obrony w walce z cyberprzestępcami, aplikację tą można traktować jako doskonałe uzupełnienie już posiadanego zestawu zabezpieczającego (AntyWirusa, Zapory sieciowej, programu do tworzenia kopii bezpieczeństwa, pakietu bezpieczeństwa itp.). Sandboxie tworzy w systemie izolowaną strefę (sandbox) i w niej zapisuje wszystkie zmiany wywołane przez uruchomioną pod jego kontrolą aplikacji, dzięki czemu nie mogą one dokonać żadnych zniszczeń w chronionym przy użyciu tego narzędzia systemie.
3

Na animacji w przestrzeni dyskowej kolorem szarym zaznaczono pustą przestrzeń, kolorem  niebieskim pliki systemowe, dokumenty i zainstalowane programy, kolorem czerwonym nowe pliki, wpisy rejestru i modyfikacje już istniejących elementów. Jak widać nieznana (nowo uruchomiona) aplikacja może  zapisać się w dowolnym obszarze dysku twardego i dokonać modyfikacji już istniejących danych, co może narazić system na infekcję lub utratę ważnych plików. Dzięki programowi Sandboxie wszystkie aplikacje uruchomione pod jego kontrolą mogą dokonać zapisu tylko w wydzielonym obszarze piaskownicy (sandbox) zaznaczonym kolorem żółtym, skąd mogą zostać usunięte w prosty sposób bez narażania systemu na infekcję i utratę ważnych dokumentów.

Sandboxie to program który w założeniach został stworzony do zwiększenia bezpieczeństwa podczas przeglądania zasobów internetu przez narażoną na ataki ze strony szkodliwego oprogramowania (wynikające z licznych luk w zabezpieczeniach) przeglądarkę Internet Explorer, obecnie można pod jego kontrolą uruchomić praktycznie każdą aplikację, ale najbardziej zalecane jest uruchamianie w piaskownicy programów narażonych na ataki ze strony szkodliwych kodów, takich jak przeglądarki internetowe, czytniki plików PDF, komunikatory internetowe itp., oraz innych pobranych z źródła o niepewnej reputacji w celu sprawdzenia czy nie stanowią one zagrożenia dla systemu.

[ad]

Program Sandboxie jest darmowym rozwiązaniem dla użytku prywatnego, jednak w wersji płatnej posiada on kilka dodatkowych atutów, wśród których można wymienić brak okna odliczania podczas pierwszego uruchomienia aplikacji w zaizolowanym środowisku,  uruchamianie więcej niż jednej piaskownicy w jednym czasie, możliwość przypisania wybranych aplikacji do Sandboxie dzięki czemu uruchamiają się one automatycznie pod jego kontrolą, opcja monitorowane foldery.

Korzyści z używania piaskownicy:

  • Bezpieczne przeglądanie internetu:  Uruchomienie przeglądarki pod kontrolą Sandboxie gwarantuje że całe szkodliwe oprogramowanie pobrane przez przeglądarkę jest przechowywane w bezpiecznym środowisku skąd można je usunąć w prosty sposób.
  • Zwiększenie prywatności:  Historia przeglądania, ciasteczka i pliki tymczasowe przeglądarki utworzone podczas serfowania przechowywane są w piaskownicy i nie przeciekają do systemu.
  • Bezpieczniejsza poczta elektroniczna:  Wirusy i inne szkodliwe kody które mogą się ukrywać w korespondencji nie mogą uciec z piaskownicy i zainfekować systemu.
  • Czystość w systemie: Wybrane programy mogą być instalowane w piaskownicy dzięki czemu system pozostaje niezaśmiecony.

Główne okno programu jest proste i bardzo intuicyjne (oczywiście jak na tak nietypowy program).

1

Gdy żaden program nie jest uruchomiony pod kontrolą Sandboxie ikona w zasobniku systemowym jest pusta (cała piaskownica ma kolor żółty), podobnie jak grafika w oknie programu obok nazwy sandboxa (domyślnie Piaskownica DefaultBox).
2

Po uruchomieniu wybranej aplikacji w izolowanym środowisku w oknie sterowania Sandboxie pojawia się lista uruchomionych aplikacji wraz z procesami kontrolującymi ich działanie. Każdy z procesów można w prosty sposób zakończyć wybierając odpowiednie działanie z menu kontekstowego.
3

Podgląd piaskownicy można przełączać miedzy dwoma trybami, listą procesów ( Programy) i zawartością piaskownicy (Pliki i foldery).  Podczas widoku Pliki i foldery można w prosty sposób przeglądać zawartość piaskownicy i przywracać poza piaskownicę wybrane elementy z listy.
4

Podczas pracy aplikacji będącej pod kontrolą Sandboxie , gdy zauważymy jakąś niechcianą aktywność (np. będącą wynikiem działalności szkodliwego kodu) można w prosty sposób zakończyć pracę zaizolowanych aplikacji poprzez wybranie polecenia Zakończ programy.
5

Po tym działaniu można również usunąć wszystkie pliki i wpisy rejestru przechowywane w piaskownicy wystarczy tylko wybrać funkcję Usuń zawartość. Cała aktywność (pliki, foldery, klucze rejestru) która jest wynikiem działania zaizolowanej aplikacji zostanie skasowana.
6

Program posiada bardzo rozbudowane ustawienia pozwalają dostosować pracę każdej z utworzonych piaskownic do własnych potrzeb i warunków pracy uruchamianych w niej aplikacji.
7

W ustawieniach wybranej piaskownicy możemy wybrać opcję automatycznego czyszczenia piaskownicy (kasowania zawartości sandboxa) gdy wszystkie aplikacje działające pod jej kontrolą zostaną zakończone. Oczywiście jest też alternatywna opcja, dzięki której jej zawartość nigdy nie zostanie usunięta.
8

Program posiada możliwość ograniczania dostępu do wybranych działań, np można wybrać opcję obniżania uprawnień.
9

U ustawieniach można również zdefiniować dostęp aplikacji uruchomionej w Sandboxie do wybranych zasobów, np. zablokować jej dostęp do wybranych folderów (Prywatnych dokumentów itp.).

10

Istnieje również możliwość ustawienia lokalizacji dla plików i folderów które nie będą modyfikowane przez programy uruchomione w danej piaskownicy.

10a

Ustawienia pozwalają również ustawić lokalizacje dla szybkiego przywracania, gdy aplikacja uruchamiana pod kontrolą Sandboxie będzie chciała zapisać plik w jednej z tych lokalizacji zostanie wyświetlony komunikat.
11

Dzięki niemu w prosty sposób można przywrócić ten plik do tego samego bądź innego folderu w środowisku nieizolowanym (realnego systemu).
12

Sandboxie jest bardzo małą i lekką dla systemu aplikacją dzięki której można znacząco poprawić bezpieczeństwo i czystość chronionego dzięki niej systemu.

Poradnik wideo użytkowania programu Sandboxie w wersji darmowej.

Strona producenta: www.sandboxie.com

Już niedługo do rozdania będzie kilka licencji na ten program ufundowanych przez jego producenta.

Kopiowanie treści bez pisemnego zezwolenia od autora artykułu lub administratora serwisu zabronione.

komentarzy 9 do tego wpisu.

  1. Autor: pss dnia 26.01.11 o godz. 15:23

    Jest to świetne rozwiązanie i nie obciąża dodatkowo systemu. Swoją drogą Microsoft powinien takie narzędzie przypisać do systemu.

  2. Autor: Naits dnia 27.01.11 o godz. 13:46

    może w windows 8 🙂

  3. Autor: daniel dnia 27.01.11 o godz. 14:39

    To jak z tym konkursem????….

  4. Autor: Oxygen Thief dnia 27.01.11 o godz. 15:00

    A co ty taki niecierpliwy , jak będzie miał czas to zrobi.

  5. Autor: daniel dnia 27.01.11 o godz. 15:22

    Tylko się zapytałem, jeśli można się tutaj pytać….eh..

  6. Autor: SE7EN dnia 27.01.11 o godz. 15:44

    Klucze już są gotowe do rozdania najpierw (wystartuje w okolicach weekendu) na YT będą do zgarnięcia 2 licencje i później tu na forum 3 🙂 Cierpliwości i tak trzeba będzie czekać do terminu wyników 😀

  7. Autor: daniel dnia 27.01.11 o godz. 15:51

    Ok. Spoko

  8. Autor: ToGor dnia 28.01.11 o godz. 03:47

    Jak to się ma do bezpiecznego uruchamiania w Kaspersky I.S.?

  9. Autor: SE7EN dnia 28.01.11 o godz. 13:49

    Chyba widać różnicę między możliwościami Sandboxie i KIS, rozwiązanie z KIS nie jest tak rozbudowane np. nie pozwala tworzyć wielu obszarów piaskownicy działających z różnymi regułami, co jest fajną opcją która pozwala instalować na „stałe” różne programy bez „zaśmiecania” systemu. Poza tym rozwiązanie z KIS ma mniejszą możliwość skonfigurowania ustawień.